Choď na obsah Choď na menu
 


Turistika

Turistika je záľuba, ktorej sa venujem najdlhšie. Často som chodila do Tatier, pochodila som Malú Fatru, Nízke Tatry, trošku Veľkú Fatru, ale najradšej mám Kysucké kopce, kde sa aj najradšej vraciam.

Koľkokrát sa mi ráno nechce vstať a ísť, ale keď človek napokon začne kráčať v lese, na lúke, na kopci, vtedy zabudne nielen na to ako sa mu nechcelo ísť, ale aj na všetky starosti a problémy. A keď má správnych ľudí okolo seba, vtedy je to najkrajšie. V galérii je len malý výber z posledných rokov, či to bude zimný výstup na Babiu horu, pravidelný prvý výstup v každom novom roku na Čipčie, alebo ďaľšie zimné túry napr. na chatu Girová a Studniční. Pravidelné vychádzky ku skale Buzogáň, výlety do Súľovských skál, s návštevou Hlbockého vodopádu, Lietavský hrad alebo cesta z neho ku obrovským mraveniskám.   Sú to aj prechádzky na Hradisku, na Straníku, Višňovská a Turská dolina.  Vrátna – to predsa to najkrajšie, čo máme najbližšie. Chleb, Mojžišove pramene, Osnica, Kraviarske, Zbojnícky chodník s dolinou Obšívanka , a nedá sa nespomenúť Rozsutce – Malý Rozsutec so svojimi reťazami alebo Veľký Rozsutec ktorý vidím aj z môjho balkóna.  Sú tu aj nezabudnuteľné túry z Melocika cez Semeteš do Dlhého Poľa, z Husárika do Nesluše, ku kamenným guliam v Megonkách, nádherný výlet na Raču a mnohé iné, ktoré sa mi možno ani nezmestia do tejto stránky.   

Pekné spomienky mám na výstup na Choč, na vrch Brankov a ku Brankovským vodopádom, alebo otváranie Kysuckej brány na vrchu Rochovica, ktorá býva 1. Mája.  Spomínam si ako sme šľapali na Muránsku planinu takmer 20 km, zmokli sme 3 krát, ale stálo to za to.  Nemôžem zabudnúť na naše výlety z Fačkovského sedla do Čičmian, kde pravidelne nájdeme bedle jedlé, aj keď bude všade sucho a inde nebudú rásť.

Nie je to len samotná turistika, ale aj poznávanie, tak ako sme to spojli pri návšteve horného Zemplína, čarovného kraja Rusínov, s majestátnymi Sninskými kameňami, Morským okom, drevenými kostolíkmi. Navštívili sme dedinku Osadné, ktorá je známa z rovnomenného filmu, kde starosta, pop a redaktor šli do Strasburgu... V tejto osade je kostnica, ktorej obsah bol pôvodne základom pre kostol, alebo zatopených 7 dedín, kde je teraz zásobník pitnej vody s úpravňou vody v Stakčíne. Pri túrach sme sa túlali na trojmedzí Slovenska, Ukrajiny a Poľska v bukových lesoch. Všetky tieto výlety sú nádhernou spomienkou na chvíle prežité v našich horách. Dúfam len, že ich bude ešte veľmi veľa.